Tro och trofasthet
Har du hört uttrycket ”Jag tror det när jag ser det?” Det är ganska vanligt och låter bra vid en första anblick. Problemet är att detta tankesätt är tvärt emot vad bibeln säger. I Guds rike gäller istället: ”Om du tror det, då får du se det”, det är det helt omvända, först kommer tron, sedan kommer resultatet.
Vad är tro?
I Heb 11:6 står det ”Men utan tro är det omöjligt att behaga Gud. Ty den som kommer till Gud måste tro att han är till och belönar dem som söker honom.” Här ser vi att tro är extremt viktig, tron är grunden för att kunna behaga Gud! Låt oss undersöka vad ordet tro betyder. Slår man upp det i ett grekiskt lexikon så ser man att det grekiska grundordet är pistis*. Ordet har kan översättas till två svenska ord: tro och trofasthet.
Tro
Den första betydelsen är att tro, lita, luta sig emot Gud. Det handlar om att lita på Gud. Ju mer man umgås och känner Gud desto mer kan man tro på honom. Det finns en engelsk sång vars refräng går: ”The more I seek you, the more I find you. The more I find you, the more I seek you”. Ju mer vi söker honom, desto mer hittar och lär vi känna Honom. Ju mer vi hittar och lär känna Honom, desto mer söker vi Honom!
Tro är ingenting som vispas upp av en yvig evangelist på ett väckelsemöte utan tron kommer från att man lär känna och lär sig att lita på Gud. Tron på Jesus är inte en tro på ett system av formler, där det gäller att säga rätt saker, utan att vi lär känna och umgås med personen Jesus Kristus.
Trofasthet
Den andra definitionen av det grekiska ordet ”pistis” är trofasthet. Att ha tro på Jesus innebär också att man är trofast mot Honom och det uppdrag Han har gett. Man har integritet, dvs. att ens ord och handlingar överensstämmer. Trofasthet är starkt förknippat med tid och väntan. Det krävs ett tidsintervall för att något ska visa sig vara trofast.
”Den som är trogen i smått är också trogen i stort, och den som är ohederlig i smått är också ohederlig i stort. Om ni inte har varit trogna i fråga om den ohederlige mammon, vem vill då anförtro er den sanna rikedomen?” Luk 16:10-11
Ofta tänker vi, "när jag är klar med den här utbildningen ska jag börja ta mer tid till dig Gud". "När jag får mer pengar ska jag börja ge tionde", osv. Hur skulle Gud kunna välsigna oss med mer när vi inte är trogna med det lilla vi har just nu? Om jag inte kan handskas med den hundralapp jag har på fickan nu, vad säger att jag ska vara ärlig med en tusenlapp senare?
Det stora börjar i det lilla
I allt det Gud gör så börjar det i liten skala. Jesus föddes som en liten människa på den här jorden och växte upp och blev den person som har förändrat den här världen mest av alla. I Luk 2:52 står det ”Jesus växte till i vishet, i ålder och välbehag inför Gud och människor.” Jesus kom inte färdigutbildad hit till jorden som 33 åring och gjorde sin grej. Jesus föddes i ett stall. Fick fly som barn och växa upp som flykting i ett annat land. Gick i skolan, gjorde läxor, jobbade säkert extra som snickare hos Josef. Jesus vet av personlig erfarenhet hur det är att vara människa.
I Ordspråksboken 13:11 står det ”Den som blir rik utan ansträngning blir snart av med sin rikedom. Men den rikedom som kommer av hårt arbete växer.” Joyce Meyer och hennes man gav tionde i närmare tio år utan att se några speciella resultat, nu har de ett av världens mest framgångsrika ministries. David Yonggi Cho predikade troget i ett stort tält för bara en handfull församlingsmedlemmar kväll efter kväll. Nu har hans församling 830,000 medlemmar. Denna princip om arbete som ger bestående resultat gäller inte bara rikedom, utan det mesta i Guds rike. Det är Guds omsorg att han låter saker och ting ta den tid de ska, för att vi ska mogna och vararedo för nästa steg.
Vi växer när vi umgås med Jesus i ordet och bönen
Jag hade nyligenmöjligheten att tillsammans med min fru och några vänner få besöka International House of Prayer i Kansas City i USA. 1999 började man bedja och lovsjunga Gud i ett litet bönerum dygnet runt. Idag fyller man en hall som rymmer 750 personer, och man har just köpt mark och planerar att bygga ett bönerum som rymmer 5000 personer. Varje natt tillbringar flera hundra ungdomar tiden där att bedja och söka Gud.
I en tid då det är mycket som rycker i oss åt många håll får vi prioritera som de första apostlarna gjorde och välja att umgås med Gud i bönen och ordet (Apostlagärningarna 6:4). Det är i ordet ochbönen vi umgås med Gud och låter Hans tankar och idéer få komma i vårt liv. Elia hörde bruset av regn inom sig redan innan det kom regn. Hans tjänare fick gå sju gånger och titta efter regnmolnen, och sista gången såg han ett moln, stort som en hand, men det växte och sedan föll ett starkt regn (1 Kungaboken 18:41-45).
Adam och Eva valde bort Gud i en värld som var perfekt. Låt oss välja Gud i en värld som är fylld av synd. Det behagar Gud när vi sträcker oss mot honom i tro och trofasthet.

LOGIN